Skip to main content
0
Opakowania kartonowe

Katalog FEFCO – Praktyczna baza najpopularniejszych opakowań kartonowych

By 14 września 20204 kwietnia, 2022No Comments

Ciągle narzekasz na brak czasu, a w związku z tym cenisz sobie sposoby umożliwiające pozyskanie Ci potrzebnych informacji w możliwie najkrótszym czasie? W takim razie wiele łączy Cię z twórcami międzynarodowego katalogu FEFCO. Już ponad pół wieku temu postanowili oni opracować go w taki sposób, aby rozpoznanie najpopularniejszych odmian opakowań kartonowych przebiegało sprawnie i ułatwiało zainteresowanym ich pozyskaniem osobom znalezienie takiego modelu, w którym zdołają bez problemu umieścić dany towar. Jeśli Ty również do tego dążysz, dowiedz się więcej na temat wspomnianego katalogu.

Czym jest, gdzie powstał i do czego służy katalog FEFCO?

Jeśli mielibyśmy porównać do czegoś katalog FEFCO (Europejska Federacja Producentów Tektury Falistej), byłoby to zdecydowanie streszczenie lektury szkolnej. Brakuje w nim bowiem rozbudowanych opisów, lecz zawiera wyłącznie najważniejsze informacje, z którymi zapoznanie się pozwala dowiedzieć się tego, co niezbędne w przypadku różnego rodzaju modeli pudełek powstających przy użyciu tektury falistej. W dodatku znajdują się w nim pomocne grafiki, dzięki którym można zdecydowanie łatwiej przekonać się, jak wygląda interesujące nas opakowanie, niż gdybyśmy mieli próbować sobie wyobrazić je na podstawie wielozdaniowych opisów. Zaletą stworzonego w 1952 r. w Belgii katalogu FEFCO jest także to, że powstał on przy wykorzystywaniu znaków oraz symboli, które są możliwe do właściwego rozpoznania nie tylko tym państwie, praktycznie we wszystkich europejskich krajach. Dzięki temu także m.in. w Polsce wiemy, że np. pudełko o kodzie 0200 oznacza karton klapowy bez górnych klap, zaś karton 0203 jest kartonem również klapowym, lecz w jego przypadku klapy nachodzą na siebie całkowicie.

Rozszyfrowywanie podstawowych symboli wykorzystywanych do opisywania modeli kartonów

Korzystając z katalogu FEFCO, otrzymujemy wykroje dostępnych w nim opakowań kartonowych w formie wykrojów od strony wewnętrznej. W związku z tym należy pamiętać, że „L” oznacza długość, „B” szerokość, zaś „H” – wysokość. Przez długość rozumieć trzeba natomiast dłuższy z wymiarów w ustawieniu do otwarcia opakowania, szerokość oznacza krótszy z wymiarów w ustawieniu do otwarcia opakowania, a wysokość to nic innego, jak wymiar pomiędzy podstawą a górą opakowania. Jak widać, z rozszyfrowaniem informacji zawartych w katalogu FEFCO poradzi sobie prawdopodobnie każdy, gdyż nie jest to skomplikowane. Warto przy tym pamiętać, że przy wykrojach pojawiają się również symbole: M, A, M/A oraz M+A. Odnoszą się one do sposobu składania kartonów. „M” wskazuje na to, że jest to składanie zwykłe ręczne, „A” oznacza składanie automatyczne, „M/A” sygnalizuje o ręcznym bądź automatycznym sposobie składania pudełka, zaś „M+A” wymaga połączenia obu tych technik. W katalogu FEFCO nie brakuje również symboli odnoszących się do m.in. sposobów łączeń opakowań, posiadanych przez nie uchwytów czy linii blogowania, których rozpoznanie też jednak jest bardzo proste.

Kto najczęściej korzysta z katalogu FEFCO?

Prowadząc sklep, którego działalność opiera się na oferowaniu Klientom zakupu opakowań kartonowych, katalog FEFCO na pewno dobrze jest posiadać pod ręką. Bez trudu znajdziesz go w formie elektronicznej w Internecie, by następnie dokonać (jeśli chcesz) wydruku. Nie jest to obszerny dokument, a za jego sprawą nie musisz zapamiętywać wszystkich informacji na temat posiadanego przez siebie asortymentu, ponieważ w razie potrzeby będziesz zawsze mógł rzucić okiem na dany model pudełka, by od razu dowiedzieć się na jego temat tego, co w danej chwili jest Ci niezbędne. Z katalogu FEFCO korzystają również producenci różnego rodzaju artykułów, aby wiedzieć, czy zdołają umieścić je w interesujących ich rodzaju pudełkach. Jeśli zaś okaże się, że tak, wystarczy, że przekażą firmie odpowiedzialnej za ich produkcję numer serii opakowania przez siebie wybranego i konkretny model. Dzięki temu rozpoczęcie procesu produkcyjnego może nastąpić w krótszym czasie i przynieść w pełni zgodne z oczekiwaniami rezultaty – nawet gdy zakład produkcyjny znajduje się w innym kraju.

Tworzenie nowego modelu opakowania na podstawie informacji zawartych w katalogu FEFCO

Pamiętać trzeba o tym, że w katalogu FEFCO znajdują się podstawowe wzory opakowań kartonowych. Stanowią one jednak doskonałą bazę wiedzy na temat tego, jak ewentualnie mógłbyś zmodyfikować dany model, by dzięki temu uzyskać niestandardowe pudełko, zyskując tym samym przewagę nad konkurencją (o tym, jakie korzyści wynikają z opakowywania produktów inaczej niż inne oferujące jego zakup marki, pisaliśmy w innym miejscu na naszym blogu). Dobrze jest wcześniej poznać charakterystykę takich opakowań kartonowych, jak: klapowe, dwuczęściowe, składane, wsuwane, trwałe, jednoczęściowe, a także wyposażenia pudeł, które w jasny sposób zostały opisane w katalogu FEFCO. Gdy tego dokonasz, być może okaże się, że Twój pomysł wcale nie odbiega tak bardzo od tych już wcześniej zastosowanych przy konstruowaniu opakowań tekturowych, w związku z czym zostaniesz zmuszony do dalszych poszukiwań. Z opisywanym katalogiem na pewno jednak zdołasz dokonać tego szybciej, niż działając „po omacku”. Widzisz zatem, że jest on bardzo przydatny w różnych sytuacjach związanych z projektowaniem oraz produkcją kartonów tekturowych, które znane są praktycznie na całym świecie.

Close Menu