Porady

Najczęściej popełniane błędy przy projektowaniu opakowań

Autor: 14 września 2020 Brak komentarzy

Podobno najlepiej jest uczyć się na własnych błędach. Z drugiej jednak strony ich popełnianie bywa niekiedy bardzo kosztowne. Jedną z takich sytuacji może natomiast być umieszczenie danego produktu w nieodpowiednim opakowaniu. Czego należy zatem unikać podczas jego projektowania, aby nie odstraszyć potencjalnych klientów, proponując im nawet najwyższej jakości towar, lecz umieszczony w opakowaniu pozostawiającym wiele do życzenia? Sprawdźmy to na najczęściej popełnianych błędach, jeśli chodzi o tworzenie pudełek.

Niedopasowanie opakowania względem potrzeb przedstawicieli Twojej grupy docelowej

Zanim zdecydujesz się wykonać opakowanie produktu, pamiętaj, że musisz skupić się najpierw właśnie na nim. Prawidłowe rozpoznanie jego cech typu kształt, termin przydatności do spożycia (jeśli mówimy o żywności) czy grupa społeczna, której przedstawicielom ma być on dedykowany, jest bardzo ważne. Jeśli tego nie zrobisz, ryzykujesz, że po umieszczeniu towaru w opakowaniu będzie on nieprawidłowo zabezpieczony przed uszkodzeniem, a wygląd samego pudełka nie zachęci do sprawdzenia, co kryje się w jego wnętrzu. Skup się przede wszystkim na tym, by oferowany przez Ciebie produkt w klarowny sposób wskazywał na to, co wypełnia jego wnętrze i jednocześnie gwarantował mu możliwie najwyższy stopień ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi i nie tylko.

Stosowanie niskiej jakości tworzyw podczas tworzenia pudełek

Wybór materiału, z którego ma powstać opakowanie produktu, również jest bardzo ważny. W dzisiejszych czasach coraz częściej spotykamy reklamówki wykonywane z innych tworzyw niż plastik, a kartony z tektury ekologicznej także zyskują na popularności kosztem zwykłej. Jeśli więc przykładowo oferujesz swoim Klientom biżuterię produkowaną z przyjaznych środowisku naturalnemu materiałów, nie umieszczaj zamówionych przez nich bransoletek czy naszyjników w plastikowych opakowaniach. W takiej sytuacji Twoje działanie mija się z celem i najzwyczajniej w świecie wygląda niedorzecznie. W dzisiejszych czasach, w których świadomość społeczeństwa na temat tego, jak należy dbać o przyrodę, stale wzrasta, a opakowania ekologiczne stanowią najlepszy wybór niezależnie od rodzaju towaru w nich transportowanego, co na pewno warto mieć na uwadze.

Pudełko estetyczne i funkcjonalne

Projektując opakowania, oczywiście należy zadbać o to, aby nie ulegały one otwarciu zbyt łatwo, ale z drugiej strony nie powinieneś tworzyć takich, które wymagają zastosowania całego zestawu domowego majsterkowicza do ich otwarcia. Taką manierę bardzo często (niestety) przejawiają dostawcy wyrobów elektronicznych. Charakteryzują się one co prawda w większości delikatną konstrukcją, ale nikt z nas nie lubi kaleczyć swoich dłoni podczas próby wyciągnięcia z plastikowego opakowania myszki komputerowej, słuchawek czy przewodu USB. Nie wymagaj również od swoich Klientów użycia np. nożyczek do otwarcia pudełka, w którym znajdują się zakupione przez nich… nożyczki. Spróbuj znaleźć złoty środek pomiędzy skutecznym zabezpieczeniem towaru oraz niezbyt skomplikowanym sposobem na dostanie się do jego zawartości. Nie zawsze bywa to proste, ale trzeba próbować.

Bagatelizowanie wyglądu opakowania

Nie oszukujmy się – wygląd opakowań produktowych także jest niezwykle istotny, szczególnie gdy proponowany przez Ciebie produkt dedykowany jest młodszym Klientom. Dzieci interesuje przede wszystkim wygląd, dlatego, jeśli chcesz, aby ich rodzice sięgnęli po zabawkę lub słodycze Twojego autorstwa, umieść je w kolorowym, przyjemnym dla oka maluchów pudełku. Dorośli rzadziej, ale też mimo wszystko często kierują się podczas zakupów wyglądem opakowań, co także powinno zachęcić Cię do poświęcenia odpowiedniej ilości czasu na ich zaprojektowanie. Czasy PRL-u już minęły, a co za tym idzie – klienci stali się bardziej wybredni. Dziś już nie wchodzą do sklepów po to, by nabyć cokolwiek i niezależnie od tego, w czym interesujący ich towar się znajduje. Chcąc sprawić, że stworzony przez Ciebie produkt zostanie wybrany przez klienta spośród setek innych dostępnych w danym miejscu, opakuj go na tyle atrakcyjnie, aby przyciągał wzrok już z daleka.

Projektowanie opakowania wyłącznie według własnego gustu

Na sam koniec należy wspomnieć o jednej ważnej, choć często zaniedbywanej przez sprzedawców kwestii. Mamy tu na myśli skłonność wielu z nich do projektowania opakowań głównie w zgodzie z ich własnym gustem. Jest to błąd, ponieważ pudełko, torba czy pojemnik ma oddziaływać na Klientów, gdyż to oni decydują o tym, czy ostatecznie zakupią Twój towar, czy też ten oferowany przez konkurencję. Przed stworzeniem opakowania postaraj się więc zaczerpnąć wiedzy na temat tego, w jakiego typu pudełku powinien znaleźć się Twój produkt, aby szansa na jego sprzedanie znacznie wzrosła. Jak to zrobić? To proste! Możesz po prostu stworzyć kilka komputerowych projektów opakowania, a następnie przedstawić je swoim znajomym, prosząc ich o wybór tego najbardziej dla nich atrakcyjnego. Weź pod uwagę także uzasadnienie ich wyboru, ponieważ dzięki temu na pewno będzie łatwiej Ci sprostać oczekiwaniom osób, które w przyszłości mogą zostać nabywcami stworzonego przez Ciebie produktu.